صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پارس
شماره ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ۱۰۷۶۷
شماره ثبت نزد مرجع ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری ۲۸۹۵۴
News
دسته بندی اخبار بورس و شاخص ها
عنوان خبر پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها دلیل افت بازار سهام/ ثبت تنها ۳۰ میلیون تقاضا برای تاپیکو
منبع -
مقدمه علی صحرایی پس از عدم موفقیت عرضه سهام شرکت سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) در جمع خبرنگاران، اظهارداشت: عرضه کننده سهام طبق قانون این اختیار را دارد که با توجه به شرایط بازار، سهام خود را عرضه نکنند
متن خبر

 

وی در پاسخ به این سوال که چرا عرضه کننده مطابق با تقاضای بازار قیمت را کاهش نداد، گفت: به هر حال آنها معیار قیمت‌گذاری دارند و باید نسبت به آن پاسخگوی باشند؛ با توجه به اینکه امروز وضعیت بازار منفی بوده شاید تشخیص داده‌اند که در زمان دیگری این عرضه انجام شود.

معاون بازار شرکت بورس تاکید کرد: عرضه کننده و خریداران باید در قیمت مشخصی به توافق برسند و در صورتی معامله قطعی می‌شود که حداقل 60 درصد از سهام عرضه شده خریداری شود که میزان تقاضا برای خرید این سهام به این نسبت نرسید و معامله قطعی نشد.

وی در مورد قیمت‌های مورد نظر طرف عرضه و تقاضای این معامله، گفت: قیمت عرضه‌کننده حدود 320 تومان بود که در این قیمت تنها برای 30 میلیون سهم تقاضا وجود داشت، در حالی که حداقل باید حدود 870 میلیون سهم در آن قیمت معامله می‌شد تا از لحاظ قانون این معامله قابل پذیرش شود.

صحرایی تصریح کرد: تقاضا برای این سهام از 100 تومان تا 320 تومان وجود داشت اما به دلیل به حد نصاب نرسیدن معامله به نتیجه نرسید.درخصوص زمان مجدد عرضه سهام این شرکت، شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی تصمیم‌گیری می‌کند.

وی در مورد زمان عرضه 17 درصد از سهام هلدینگ خلیج فارس، اظهارداشت: این عرضه در هیئت عالی واگذاری به تصویب رسیده اما زمان اجرایی شدن آن به شرکت بورس اعلام نشده است.

معاون شرکت بورس در مورد علل کاهش 834 واحدی شاخص بورس که یک رکورد جدید محسوب می‌شود، گفت: علت این پدیده ناشی از تصمیماتی بوده که در مورد پالایشگاه‌ها اعلام شده و برخی شایعاتی که در مورد پتروشیمی‌ها مطرح شده موجب افت بازار سرمایه در دو روز اخیر شده است.

وی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود که در روزهای آینده بازار به شرایط عادی باز خواهد گشت و پس از تعدیل قیمت‌ سهام شرکت‌ها، دوباره تقاضای بالقوه به بالفعل تبدیل خواهد شد.

صحرایی با بیان اینکه تاثیر اخبار منفی همواره از خبرهای مثبت بیشتر است، ادامه داد: برای شفاف شدن مساله از طریق مجلس شورای اسلامی پیگیری‌های لازم انجام می‌شود.

وی به سهامداران توصیه کرد که تحت تاثیر شرایط روانی و شایعات قرار نگیرند و سهام‌های خوب خودشان را به بازار عرضه نکنند زیرا به زودی بورس به حالت عادی خود برمی‌گردد.

معاون بازار شرکت بورس در مورد تاثیر مصوبه مجلس مبنی بر پرداخت سهم 26 درصدی صندوق توسعه ملی توسط پالایشگاه‌ها، گفت: به نظر می‌رسد بازار واکنش بیش از اندازه‌ای به این اخبار نشان داده است و اثر ریالی این اقدام باید بررسی شود، شاید این مصوبه تنها بر یک گروه از صنایع در بورس تاثیر‌گذار باشد اما همه بازار را تحت تاثیر قرار داده است.

پیوست